Kulturni Dom 43 anni di collaborazione culturale fra la comunità italiana e slovena
di Marko Marincic
Viviamo in un mondo in trasformazione. Le nostre certezze si stanno sgretolando di fronte alle guerre, all’incombente catastrofe climatica, alla rivoluzione tecnologica che rischia di sfuggire al controllo democratico.
Insomma, viviamo in un clima di crescente incertezza e paura. Nella natura umana la paura è positiva quando ci protegge da un pericolo concreto. Diventa negativa quando temiamo qualcosa di astratto. Allora la paura ci paralizza e reagiamo in modo irrazionale. Più viviamo nella paura, più diventiamo aggressivi oppure ci chiudiamo in noi stessi. Quando erigiamo muri, diventiamo meno liberi.
La paura irrazionale ci porta a cercare rifugio tra le braccia del potere autoritario, che ci promette sicurezza e ordine e in cambio pretende sottomissione. Stiamo imboccando, in Italia e nel mondo, la strada verso nuove forme di fascismo? Non cercherò una risposta in questa serata di festa. Non so voi, ma per me è già troppo essere accompagnati nella Capitale europea della cultura dall’ingrombrante fantasma di Benito Mussolini, nostro concittadino onorario. Una scelta sbagliata, frutto non tanto di nostalgie fasciste, quanto di codardia e ignavia. La banalità del male, direbbe Hanna Arendt, più che dei criminali è frutto delle masse indifferenti e compiacenti.
Dovremmo sconfiggere la paura e uscire da quei pregiudizi che, con la contrapposizione tra un NOI e un VOI, furono all’origine delle tragedie del XX secolo. GO2025 è un’opportunità per superare questo NOI-VOI e diventare tutti insieme soltanto NOI, esemplari della stessa specie umana, tanto più ricca, quanto maggiori sono le diversità culturali e linguistiche.
Un prodotto delle paure irrazionali sono i muri che vediamo crescere sui confini. Eravamo entusiasti di celebrare la capitale della cultura col motto Borderless, senza confini, lo faremo coi soldati e i poliziotti armati a difenderci non si sa da quale pericolo immaginario.
E’ la paura irrazionale a farci cadere nella rete di politici autoritari che, in cambio di un falso senso di sicurezza, limitano la nostra libertà con muri visibili e invisibili. Ma non siamo condannati alla paura e al pregiudizio. Per superarli abbiamo bisogno di: Coraggio, apertura, cultura, curiosità, tolleranza, solidarietà. In particolare la cultura, che ci aiuta ad immaginare altre realtà possibili e la solidarietà con cui scardinare quell’individualismo esasperato, da cui deriva gran parte delle nostre paure.
I valori che ho elencato, sono da sempre praticati qui al Kulturni dom, all’insegna del coraggio, del dialogo, della solidarietà, della convivenza gli uni con gli altri e non contro gli altri. Quando ci incontriamo, usciamo dalla limitata dimensione individuale e diventiamo comunità, che – più è diversa, più è bella.
Abbiamo una grande opportunità per allargare ed arricchire ancora di più questa comunità. GO2025 non dev’essere vissuta solo come marketing turistico, bisogna superare quelle bassezze e negligenze che portano ad oscurare la lingua e la vitalità della presenza slovena anche sul lato italiano del confine. I progetti transfrontalieri hanno messo in moto un circolo virtuoso di dialogo e collaborazione tra decine di associazioni. E’un seme che potrà germogliare, se tutti assieme sapremo essere ottimisti, aperti e soprattutto coraggiosi.
Rokovanje kultur – La cultura in una stretta di mano
Spoštovano občinstvo,
Svet se naglo spreminja. Desetletja miru se krušijo pod udarom vojn. Preti nam podnebna katastrofa. Umetna inteligenca je lahko velika pridobitev, lahko pa nas tudi privede v novo suženjstvo. Izbira je v rokah nam nedosegljivih odločevalcev. Podira se tisto okolje, ki smo mu nekoč rekli vladavina prava in socialna država, kjer smo živeli v zmernem blagostanju in se počutili relativno varni.
Skratka, živimo v negotovosti. Generacije pred nami so verovale, da nam zapuščajo lepšo bodočnost, zdaj kvečjemu upamo, da našim otrokom ne bo slabše, kot je bilo nam.
Strah nas je. V človeški naravi je strah pozitiven, ko nas obvaruje pred konkretno nevarnostjo. Lahko pa je tudi negativen, ko se bojimo nečesa neotipljivega. Takrat se odzivamo neracionalno. Čim bolj živimo v strahu, tem bolj smo napadalni. Ko nesoglasij nismo več sposobni reševati z dialogom ampak jih z nasiljem, ko konfliktov med državami ne znamo več reševati z diplomacijo ampak jih z orožjem, takrat zapravljamo najboljše vrednote naše civilizacije: humanizem, človekove pravice, solidarnost, sožitje. Z dviganjem zidov, postaja tudi naš prostor manj svoboden. Sami sebi gradimo zapor.
Neracionalen strah je nevaren, ker vodi v fašizem. Zatekamo se k avtoritarni oblasti, ki nam obljublja varnost in red, v zameno pa od nas zahteva podrejenost in si prilašča družbeno bogastvo, tako kot si ga je nekoč fevdalna gospoda prilaščala od tlačanov.
Pri tej točki sem si mislil postaviti vprašanje, ali stopamo danes – v Italiji in v svetu – v nove oblike fašizma. Pa si ga raje ne, da vam ne pokvarim praznično vzdušje na tem večeru. Ne vem vi, a meni osebno je že čisto dovolj to, da nas bo v Evropsko prestolnico kulture spremljala prikazen Benita Mussolinija, kot našega častnega soobčana. Za to ne krivim nostalgičnih fašistov, bolj strahopetce, tiste, ki so volili proti preklicu, in tiste, ki so se potuhnili, med njimi žal tudi kak Slovenec. Banalnost zla, bi rekla Hanna Arendt, ni le produkt zločincev ampak tudi sive množice indiferentnih in potuhnjenih, ki zločincev niso ustavili.
Strahopetno dejanje, torej. Izraz konservativnega mišljenja, ujetega v predsodke, ki so nekoč v Gorici pomenili delitev na MI in VI in ki so bili vir vsega zla dvajsetega stoletja.
Pred sabo imamo GO2025 – priložnost, da presežemo ta MI-VI in postanemo vsi skupaj samo MI, pripadniki iste človeške vrste, toliko bogatejši, kolikor večja je med nami kulturna, jezikovna in vsakršna raznolikost. Tega žal še niso vsi doumeli in zaradi političnih kalkulacij ostajajo zazrti v lastne strahove, namesto da bi se pogumno odprli navzven.
Rezultate strahu vidimo na mejah, kjer spet rastejo zidovi. Navduševali smo se, da bomo prestolnico kulture praznovali Borderless – brez meje. Pa jo bomo s policisti in vojaki, ki nas varujejo – pred kom? Pred teroristi? Ne pred siromaki, katerih edina krivda je v tem, da so se rodili na napačni strani zidu.
Meje so posledica neracionalnega strahu, zaradi katerega nasedamo avtoritarnim politikom, ki nam, v zameno za lažen občutek varnosti, življenjski prostor zamejujejo z vidnimi in nevidnimi rešetkami.
Že spet me vleče v negativnost, ko pa sem vam dolžan tudi kako bolj spodbudno misel. Pa poskusimo! Moja je ta, da nismo obsojeni na večni strah in predsodke. Zmoremo jih presegati. Kaj potrebujemo? Pogum, odprtost, kulturo, radovednost, strpnost, solidarnost.
Pogum. Da spoznamo, da je večina strahov namišljenih in da tiste, ki so realni, lahko premagamo racionalno, z možgani in ne z nagonskim odzivanjem iz drobovja.
Odprtost. Da med sebe in druge nehamo postavljati pregrade. Da skušamo kdaj pa kdaj preskočiti zid in pogledati, kakšen je svet na drugi strani.
Kulturo. Ker nam kultura širi obzorja, spodbuja domišljijo, omogoča, da si zamislimo tudi drugačen svet. S kulturo lahko razbijemo kupolo neoliberalnega enoumja, pod katero smo ujeti.
Radovednost. Da pogledamo, kaj je tam izven kupole. Ker nas radovednost vodi v iskanje. Brez iskanja pa ne bomo nikoli ničesar novega našli.
Strpnost. Ne toleranco, s katero bi s piedestala naše vzvišenosti gledali na druge. Ne. Strpni smo, ko drugim prisluhnemo in z njimi vzpostavimo enakopraven odnos.
Solidarnost. Živimo v družbi, ki nas sili v konkurenčnost. Mors tua vita mea. Solidarnost je nasprotje individualizma, je vzajemna pomoč. V solidarni družbi so vsi bolj varni, izpolnjeni in ne nazadnje srečni.
Te vrednote – in lahko bi naštel še kakšno – od svojega nastanka neguje in razvija Kulturni dom. Potrebni so bili pogum, miselna širina in radovednost, da smo se odpirali drugim kulturam in da slovenstva nismo zaprli v kletko, kot žirafo v živalski vrt, ampak ga doživljamo svobodno, v dialogu z drugimi. V prepletanju dogodkov v slovenskem, italijanskem, furlanskem in občasno še v drugih jezikih se utrjuje sožitje. Učimo se strpnosti in sobivanja, eni z drugimi in ne eni proti drugim. Ko se srečujemo, izstopamo iz naše omejene individualne dimenzije v kolektivno, čutimo se del nečesa večjega, širše skupnosti, v kateri je toliko lepše, kolikor bolj je raznolika. S tem morda ne bomo spremenili sveta, lahko pa vsak dan po malem spreminjamo naše okolje in naš čezmejni prostor.
Pred sabo imamo veliko priložnost EPK. Ni vse v superlativih, kar se dogaja. Nekateri v njej vidijo le turistično trženje, dogaja se, da se malomarno zapostavlja slovenščina in prikriva doprinos slovenske kulture v Italiji k utripu goriškega somestja. Dogaja se. Toda spletajo se tudi dragoceni stiki, nove niti čezmejnega sodelovanja, skupni projekti, v katerih premagujemo nezaupanje in predsodke, bolje spoznavamo drugi druge – ljudi, kulture in jezike tega prostora.
Zato, bodimo optimisti, bodimo odprti, bodimo predvsem pogumni!